[eDebate] JMU Results

Mikedavis13 at aol.com Mikedavis13
Sun Nov 5 20:10:30 CST 2006


 
SPEAKER  AWARDS 
Open 
    1.  Rob Mills  (Emory) 
    2.  Seungwon Chung  (Wake) 
    3.  Doowon Chung  (Wake) 
    4.  Amanda Costa (Liberty) 
    5.  Sam Caporal  (Emory) 
    6.  Chris Barnett  (Emory) 
    7.  Josh McLarin  (UGA) 
    8.  Carlos Maza  (Wake) 
    9.  Ryan Smith (Richmond) 
    10. Kurt Woolford  (Wake
JV 
    1.  Donald Ussery (Liberty) 
    2.  Janna Reynolds (Liberty) 
    3.  Cole Bender (Liberty) 
    4.  Michelle Oh (Liberty) 
    5.  Daniel White (Liberty) 
    6.  Ryan Adamiak  (Clarion) 
    7.  Stephanie Dillard  (Liberty) 
    8.  Eric Stromme  (Navy) 
    9.  Rachel Hassenpflug  (Liberty) 
    10. Ross Garrett  (Liberty)
Novice 
    1.  May Kaw  (Emory) 
    2.  Chandler Smith (Liberty) 

    3.  Ben Haygood (Liberty) 
    4.  Eddie Fitzgerald  (Liberty) 
    5.  Arei?l Sickles (Louisville) 
    6.  Brian Brossman (John  Carroll) 
    7.  Jane Killian (John  Carroll) 
    8.  Dane Funk (Boston College) 
    9.  Niccolo Paqueo (George  Mason) 
    10. Megan McQuighan  (JMU)
ELIMINATION ROUND RESULTS IN  DIVISION ONE: OPEN 
OCTAFINAL ROUND  RESULTS 
Wake Forest CC Advances  without debating                           
Liberty University CK  Advances without debating                    
Wake Forest MW (Aff)  defeated Emory DM                      3-0   Tarloff, E 
 Coulter, B  Neighbors,   
Richmond (univ. Of R CS (Neg)  defeated Samford MW           2-1   Ghavi, Cyr 
 *Roland, J  Lacy, J.p.   
Emory BC Advances Over Emory MV                                    
Georgia DM (Neg) defeated  Wayne State Universi GR           3-0   Woods, Cli 
 Harrigan,   Pope, Jeff   
Georgia MW (Neg) defeated  Liberty University BM             3-0   Lee, Ed    
 Davis, Aly  Weiner, Ja   
Wayne State Universi MP  (Aff) defeated Georgia HS           3-0   Newnam, Bi 
 Lyle, Jim   Delong, Br   
QUARTERFINAL ROUND  RESULTS 
Wake Forest CC (Neg)  defeated Wayne State Universi MP       2-1   Watson, Ha 
 Hall, Mich  *Newnam, B   
Georgia MW (Aff) defeated  Liberty University CK             3-0   Lee, Ed    
 Lacy, J.p.  Davis, Aly   
Wake Forest MW (Neg)  defeated Georgia DM                    3-0   Sovacool,  
 O'gorman,   Brovero, A   
Emory BC (Neg) defeated Richmond (univ. Of R CS             2-1   Butt, Neil  
Green, R.  *Verney-o'g   
SEMIFINAL ROUND  RESULTS 
Wake Forest CC (Neg)  defeated Emory BC                      2-1   *Neighbors 
 Watson, Ha  Hall, Heat   
Wake Forest MW (Aff)  defeated Georgia MW                    2-1   Newnam, Bi 
 Sovacool,   *Davis, Mi   
FINAL ROUND  RESULTS 
Wake Forest MW Wake Forest CC   Close Out 
ELIMINATION ROUND RESULTS IN  DIVISION TWO: JV 
OCTAFINAL ROUND  RESULTS 
Liberty University BH  Advances without debating                    
Liberty University DG  Advances without debating                    
Liberty University RU  Advances without debating                    
Liberty University BZ  Advances without debating                    
Liberty University OW  Advances without debating                    
Samford SW Advances without  debating                               
Wayne State Universi HP  Advances without debating                  
U.s. Naval Academy SW (Aff)  defeated Clarion  University AM  3-0   Brovero, 
A  Butt, Neil  Sovacool,    
QUARTERFINAL ROUND  RESULTS 
Liberty University BH (Neg)  defeated U.s. Naval Academy SW  2-1   Roland, Ja 
 Ghavi, Cyr  *Congdon,    
Liberty University DG (Neg)  defeated Wayne State Universi HP3-0   Coulter, B 
 Bryson, Do  Neighbors,   
Liberty University RU (Aff)  defeated Samford SW             3-0   Harrigan,  
 Packer, Jo  Boykin, Dm   
Liberty University BZ Advances Over Liberty University OW          
SEMIFINAL ROUND  RESULTS 
Liberty University BZ, Liberty University BH, Liberty University RU, Liberty 
University DG Close Out in  Semis 
ELIMINATION ROUND RESULTS IN  DIVISION THREE: NOVICE 
OCTAFINAL ROUND  RESULTS 
Liberty University HS  Advances without debating                    
Liberty University FN  Advances without debating                    
Emory HK Advances without  debating                                 
John Carroll Univers BC Advances without debating                  
John Carroll Univers KM  Advances without debating                  
Liberty University DN  Advances without debating                    
Kings College DH (Aff)  defeated Mary Washington GT          2-1   Verney-o'g 
 *Congdon,   Kraus, Aly   
U.s. Naval Academy GM (Aff)  defeated Louisville CS          3-0   Hall, Mich 
 Hall, Heat  Watson, Ha   
QUARTERFINAL ROUND  RESULTS 
Liberty University HS (Neg)  defeated U.s. Naval Academy GM  3-0   Woods, Cli 
 Berry, Mik  Golladay,    
Liberty University FN (Neg)  defeated Kings College DH       3-0   Tiersky, M 
 Jenkins, E  Arnold, Ma   
Emory HK (Neg) defeated  Liberty University DN               2-1   *Peters, D 
 Delong, Br  Thomas, Er   
John Carroll Univers KM  & John Carroll Univers BC                  
SEMIFINAL ROUND  RESULTS 
Liberty University HS (Aff)  defeated John Carroll Univers BC3-0   Lacy, J.p. 
 Packer, Jo  Barnes, An   
Liberty University FN (Neg)  defeated Emory HK               3-0   Harrigan,  
 Delong, Br  Congdon, K   
FINAL ROUND  RESULTS 
Liberty University FN and  Liberty  University HS    Closes  Out 
Top Judge  Award 
    1.  J. P. Lacy 69.1%  As 
    2.  2. Elliot Tarloff 68.8%  As

-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: http://www.ndtceda.com/pipermail/edebate/attachments/20061105/0019255b/attachment.html 



More information about the Mailman mailing list