[eDebate] Liberty Debate Tournament Results

Hall, Michael P. Debate mphall
Sun Nov 9 19:36:12 CST 2008


Thanks to everyone who attended.  Here are the results.

Top 10 Open Speakers:

1.  Lauren Sabino - Wake
2.  Kirk Gibson - Emory
3.  Karen Harrison - Georgia
4.  Carlos Moza - Wake
5.  Scott Movens - Emory
6.  Andrew Hart - Georgia
7.  James Hamriae - Emory
8.  Maggie Warden - Georgia
9.  Charlie Cavalier - Kentucky
10.  Megan Swenson - Emory


ELIMINATION ROUND RESULTS IN DIVISION ONE: OPEN

OCTAFINAL ROUND RESULTS
Wake Forest MS Advances without debating
Emory GH Advances Over Emory CM
Georgia HW Advances Over Georgia AH
Emory MS (Aff) defeated Georgia State BG                    3-0   Congdon, K  Stevenson,  Smith, Ros
Wake Forest BC (Neg) defeated Kentucky CG                   2-1   *Lyle, Jim  Keenan, Dy  Brovero, A
Georgia HP (Aff) defeated George Mason Univers OR           3-0   Mills, Rob  Silber, Ma  O'Donnell,
Emory MT (Aff) defeated Richmond (univ. Of) FL              3-0   Angat, Jom  Luechtefel  Galloway,
Wayne State Universi HP (Aff) defeated Wake Forest DM       2-1   Kuswa, Kev  *Patrice,   Solt, Roge

QUARTERFINAL ROUND RESULTS
Wake Forest MS (Neg) defeated Wayne State Universi HP       3-0   Lee, Ed     Bryson, Do  Silber, Ma
Emory GH Advances Over Emory MT
Georgia HW Advances Over Georgia HP
Wake Forest BC (Neg) defeated Emory MS                      2-1   Davis, Mik  O'Donnell,  *Young, Ke

SEMIFINAL ROUND RESULTS
Wake Forest BC & Wake Forest MS
Emory GH (Aff) defeated Georgia HW                          2-1   Gonzalez,   Davis, Mik  *Mika, Jas

FINAL ROUND RESULTS
Wake Forest MS (Neg) defeated Emory GH                      2-1   Lyle, Jim   Brovero, A  *Bryson, D


Top 10 JV Speakers:

1.  Jeff Kurr - Pittsburgh
2.  Blake Tanase - Florida
3.  Sean Slattery - Mary Washington
4.  McKinsey Hulen - USMA
5.  Joe Quist - Wayne State
6.  Ben Saunders - Mary Washington
7.  Aaron Swanlek - Clarion
8.  Tianyi Xin - USMA
9.  Kyle Leinbach - George Mason
10.  Jayla Kahn - USMA


ELIMINATION ROUND RESULTS IN DIVISION TWO: JUNIOR VARSITY

OCTAFINAL ROUND RESULTS
Pittsburgh KW Advances without debating
U.s. Military Academy HX Advances without debating
Mary Washington SS Advances without debating
Florida ST Advances without debating
Clarion University SZ (Neg) defeated Mary Washington DL     2-1   Weiner, Ja  Packer, Jo  *Lee, Ed
U.s. Military Academy EK Advances Over U.s. Military Academy
Mary Washington GT Advances Over Mary Washington DT
Binghamton CJ (Aff) defeated George Mason Univers JL        3-0   Young, Kel  Hausrath,   Bellon, Jo

QUARTERFINAL ROUND RESULTS
Pittsburgh KW (Aff) defeated Binghamton CJ                  2-1   *Brovero,   Goss, Judy  Kennedy, T
Mary Washington GT (Neg) defeated U.s. Military Academy HX  2-1   Congdon, K  O'Gorman,   *Newnam, B
Mary Washington SS (Aff) defeated U.s. Military Academy EK  3-0   Beaton, Hu  Mills, Rob  Packer, Jo
Clarion University SZ (Neg) defeated Florida ST             3-0   Mosley-jen  Keenan, Dy  Watson, Ha

SEMIFINAL ROUND RESULTS
Clarion University SZ (Neg) defeated Pittsburgh KW          2-1   Lacy, J.P.  Herndon, J  *Beaton, H
Mary Washington SS Advances Over Mary Washington GT

FINAL ROUND RESULTS
Clarion University SZ (Neg) defeated Mary Washington SS     2-1   Luechtefel  Davis, Mik  *Newnam, B


Top 10 Novice Speakers:

1.  Frederick Heitjan - USMA
2.  Erin Caldwell - USNA
3.  Tuba Ahmed - JMU
4.  Mark Waugh - JMU
5.  Briana Fierst - Clarion
6.  Nichole Flick - Clarion
7.  Daniel Thies - George Mason
8.  Christie Adams - Mary Washington
9.  Amanda Branch - George Mason
10.  Kelsey Averill - USNA


ELIMINATION ROUND RESULTS IN DIVISION THREE: NOVICE

OCTAFINAL ROUND RESULTS
James Madison AW Advances without debating
Clarion University HP Advances without debating
Clarion University MS (Aff) defeated Samford HH             3-0   Verney-O'G  Bryson, Do  Rubino, Ka
Mary Washington AS (Neg) defeated U.s. Military Academy MR  2-1   Wallace, B  Noerr, Rob  *Kennedy,
Wayne State Universi JS (Aff) defeated U.s. Military Academy2-1   Watson, Ha  *Lacy, J.P  Schatz, Jo
Clarion University FF (Aff) defeated Mary Washington MV     2-1   *Bowman, P  Gonzalez,   Baldis, N
U.s. Naval Academy CS (Aff) defeated Mary Washington HL     3-0   Grimm, Tyl  Herndon, J  Newnam, Bi
Richmond (univ. Of) HV (Aff) defeated George Mason Univers B2-1   *Gray, Chr  Green, RJ   Davis, Mik

QUARTERFINAL ROUND RESULTS
James Madison AW (Aff) defeated Richmond (univ. Of) HV      2-1   Lyle, Jim   *Gartman,   Lacy, J.P.
U.s. Naval Academy CS (Aff) defeated Clarion University HP  2-1   Mika, Jaso  Patrice, J  *Stevenson
Clarion University MS Advances Over Clarion University FF
Mary Washington AS (Aff) defeated Wayne State Universi JS   3-0   Herndon, J  Gonzalez,   Ayers, Nic

SEMIFINAL ROUND RESULTS
James Madison AW (Aff) defeated Mary Washington AS          2-1   O'Gorman,   *Luechtefe  Verney-O'G
U.s. Naval Academy CS (Neg) defeated Clarion University MS  3-0   Mannino, P  Keenan, Dy  Mills, Rob

FINAL ROUND RESULTS
James Madison AW (Neg) defeated U.s. Naval Academy CS       3-0   O'Donnell,  Gonzalez,   Lee, Ed



Michael Hall
Director of Debate
Liberty University
Lynchburg, VA  24502
(434) 582-2080



More information about the Mailman mailing list